Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPhone 5c
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2013, September 10. Released 2013, September 20 |
| Availability | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 124.4 x 59.2 x 9 mm (4.90 x 2.33 x 0.35 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| Materials | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Connectivity Slot | Nano-SIM |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.0 inches, 44.1 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 1136 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | iOS 7, upgradable to iOS 10.3.3 |
| System Chip | Apple A6 (32 nm) |
| Processor | Dual-core 1.3 GHz Swift (ARM v7-based) |
| GPU | PowerVR SGX 543MP3 (triple-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.2 MP |
| Video Recording | 720p@30fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes 16-bit/44.1kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS |
| Proximity | No |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 1510 mAh, non-removable (5.73 Wh) |
| Charging | Up to 250 h (3G) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, Blue, Green, Yellow, Pink |
| Versions | A1456, A1507, A1516, A1529, A1532, iPhone5,3, iPhone5,4 |
| Price | About 300 EUR |