Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPhone 3G
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2008, June. Released 2008, July |
| Availability | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115.5 x 62.1 x 12.3 mm (4.55 x 2.44 x 0.48 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
| Hardware | |
| OS | iOS, upgradable to iOS 4.2.1 |
| System Chip | |
| Processor | 412 MHz ARM 11 |
| GPU | PowerVR MBX |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 2 MP |
| Features | |
| Video Recording | No |
| Selfie Camera | |
| Single | No |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP (headset support only) |
| Location | GPS, A-GPS |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1220 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black(8/16 GB), White (16 GB) |
| Versions | iPhone1,2 |
| Price | About 100 EUR |