Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPhone 17e
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2026, March 02 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (5.78 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.1 inches, 90.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1170 x 2532 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Ceramic Shield 2, Mohs level 5 Anti-reflective coating |
| Hardware | |
| OS | iOS 26.3, upgradable to iOS 26.4 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama, 3D (spatial) audio |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm, PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Emergency SOS, Messages and Find My via satellite |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4005 mAh |
| Charging | Wired, 50% in 30 min 15W wireless MagSafe/Qi2 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Soft Pink |
| Versions | |
| Price | £ 599.00 / € 682.00 |