Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPhone 17 Pro Max
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, September 09 |
| Availability | Available. Released 2025, September 19 |
| Body | |
| Dimensions | 163.4 x 78 x 8.8 mm (6.43 x 3.07 x 0.35 in) |
| Weight | 233 g (8.22 oz) |
| Materials | Glass front (Ceramic Shield 2), aluminum alloy frame, aluminum alloy back/ glass back (Ceramic Shield) |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; International) · eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time; USA) · Nano-SIM + Nano-SIM (China) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Display | |
| Type | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 1600 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
| Size | 6.9 inches, 115.6 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1320 x 2868 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Ceramic Shield 2, Mohs level 5 Anti-reflective coating |
| Hardware | |
| OS | iOS 26, upgradable to iOS 26.3 |
| System Chip | Apple A19 Pro (3 nm) |
| Processor | Hexa-core (2x4.26 GHz + 4xX.X GHz) |
| GPU | Apple GPU (6-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60/100/120fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 120fps), ProRes, ProRes RAW (up to 120fps), Apple Log 2, 3D (spatial) video/audio, stereo sound rec. |
| Selfie Camera | |
| Single | 18 MP multi-aspect, f/1.9, 20mm (ultrawide), PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, hotspot |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Location | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, DisplayPort |
| Features | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support (gen2 chip) Emergency SOS, Messages and Find My via satellite |
| Battery | |
| Type | Market-dependent versions: · Li-Ion 4823 mAh - Nano SIM model · Li-Ion 5088 mAh - eSIM only model |
| Charging | Wired, PD3.2, AVS, 50% in 20 min 25W wireless MagSafe/Qi2, 50% in 30 min (15W - China) |
| Reverse Wired | 4.5W reverse wired |
| General Info | |
| Colors | Silver, Cosmic Orange, Deep Blue |
| Versions | iPhone18,2, A3526, A3257, A3527, A3525 |
| Price | About $1728 |