Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPhone 14 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, September 07 |
| Availability | Available. Released 2022, September 16 |
| Body | |
| Dimensions | 147.5 x 71.5 x 7.9 mm (5.81 x 2.81 x 0.31 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Materials | Glass front, glass back, stainless steel frame |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; International) · eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time; USA) · Nano-SIM + Nano-SIM (China) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Display | |
| Type | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 2000 nits (HBM) |
| Size | 6.1 inches, 91.7 cm2 (~87.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1179 x 2556 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Protection | Ceramic Shield glass |
| Hardware | |
| OS | iOS 16, upgradable to iOS 26.3 |
| System Chip | Apple A16 Bionic (4 nm) |
| Processor | Hexa-core (2x3.46 GHz Everest + 4x2.02 GHz Sawtooth) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, stereo sound rec. |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3200 mAh (12.38 Wh) |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min 15W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Space Black, Silver, Gold, Deep Purple |
| Versions | A2890, A2650, A2889, A2892, iphone15,2 |
| Price | About $1587 |