Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPhone 13 mini
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2021, September 14 |
| Availability | Available. Released 2021, September 24 |
| Body | |
| Dimensions | 131.5 x 64.2 x 7.7 mm (5.18 x 2.53 x 0.30 in) |
| Weight | 141 g (4.97 oz) |
| Materials | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Display | |
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Size | 5.4 inches, 71.9 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~476 ppi density) |
| Protection | Ceramic Shield glass |
| Hardware | |
| OS | iOS 15, upgradable to iOS 26.3 |
| System Chip | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | Hexa-core (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.9", 1.7µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Lightning, USB 2.0 Ultra Wideband (UWB) support |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2438 mAh (9.34 Wh) |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min 15W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Starlight, Midnight, Blue, Pink, Red, Green |
| Versions | A2628, A2481, A2626, A2629, A2630, iphone14,4 |
| Price | About $800 |