Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPhone 11 Pro Max
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, September 10 |
| Availability | Available. Released 2019, September 20 |
| Body | |
| Dimensions | 158 x 77.8 x 8.1 mm (6.22 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 226 g (7.97 oz) |
| Materials | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), stainless steel frame |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM (China) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 4m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Display | |
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Size | 6.5 inches, 102.9 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1242 x 2688 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Hardware | |
| OS | Scratch-resistant glass |
| System Chip | Apple A13 Bionic (7 nm+) |
| Processor | Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, stereo sound rec. |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3969 mAh, non-removable (15.04 Wh) |
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min Wireless (Qi) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Matte Space Gray, Matte Silver, Matte Gold, Matte Midnight Green |
| Versions | A2218, A2161, A2220, iPhone12,5 |
| Price | About 830 EURO |