Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPad Wi-Fi
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2010, January. Released 2010, March |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 242.8 x 189.7 x 13.4 mm (9.56 x 7.47 x 0.53 in) |
| Weight | 680 g (1.50 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~132 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Hardware | |
| OS | iOS 4, upgradable to iOS 5.1.1 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR SGX535 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 6600 mAh battery (24.8 Wh) |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Silver |
| Versions | |
| Price | About 310 EUR |