Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPad Pro 11 (2024)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2024, May 07 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 249.7 x 177.5 x 5.3 mm (9.83 x 6.99 x 0.21 in) |
| Weight | 444 g (Wi-Fi), 446 g (5G) (1.03 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Ultra Retina Tandem OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (HBM), 1600 nits (peak) |
| Size | 11.0 inches, 373.1 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1668 x 2420 pixels, 3:2 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating, Mohs level 4 Antireflective coating Nano-texture display glass option on 1TB and 2TB models |
| Hardware | |
| OS | iPadOS 17.5.1, upgradable to iPadOS 26.4 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Apple GPU (10-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.4, 122˚ (ultrawide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 4 (Thunderbolt 3), DisplayPort, magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 8160 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Silver, Space Black |
| Versions | |
| Price | About 1200 EUR |