Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPad Pro 11 (2022)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, October 18 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 247.6 x 178.5 x 5.9 mm (9.75 x 7.03 x 0.23 in) |
| Weight | 466 g (Wi-Fi), 470 g (5G) (1.03 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Liquid Retina IPS LCD, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 600 nits (typ) |
| Size | 11.0 inches, 366.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1668 x 2388 pixels (~265 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Hardware | |
| OS | iPadOS 16.1, upgradable to iPadOS 26.4 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Apple GPU (10-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, (wide), 1/3.0", 1.22µm, dual pixel PDAF 10 MP, f/2.4, 125˚ (ultrawide) TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.4, 122˚ (ultrawide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 4 (Thunderbolt 3), DisplayPort, magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 7538 mAh (28.65 Wh) |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Silver, Space Gray |
| Versions | |
| Price | About 1050 EUR |