Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPad Pro 11 (2018)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, October. Released 2018, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 247.6 x 178.5 x 5.9 mm (9.75 x 7.03 x 0.23 in) |
| Weight | 468 g (1.03 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 11.0 inches, 366.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1668 x 2388 pixels (~265 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Hardware | |
| OS | iOS 12, upgradable to iPadOS 26.4 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Apple GPU (7-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 7812 mAh, non-removable (29.45 Wh) |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Silver, Space Gray |
| Versions | |
| Price | About 880 EUR |