Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPad mini (2024)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2024, October 15 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 195.4 x 134.8 x 6.3 mm (7.69 x 5.31 x 0.25 in) |
| Weight | 293 g (Wi-Fi) / 297 g (Wi-Fi + Cellular) (10.34 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Liquid Retina IPS LCD, 500 nits (typ) |
| Size | 8.3 inches, 203.9 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1488 x 2266 pixels, 3:2 ratio (~327 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating, Mohs level 4 |
| Hardware | |
| OS | iPadOS 18, upgradable to iPadOS 26.4 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.4, 122˚ (ultrawide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2, DisplayPort |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5078 mAh (19.3 Wh) |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Space Gray, Blue, Purple, Starlight |
| Versions | |
| Price | About 600 EUR |