Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPad Air 11 (2025)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, March 04 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 247.6 x 178.5 x 6.1 mm (9.75 x 7.03 x 0.24 in) |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Liquid Retina IPS LCD, 500 nits (typ) |
| Size | 11.0 inches, 357.6 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1640 x 2360 pixels (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating, Mohs level 4 |
| Hardware | |
| OS | iPadOS 18.3.2, upgradable to iPadOS 26.4 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Apple GPU (9-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 122˚ (ultrawide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2, DisplayPort, magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (top-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 7606 mAh (28.93 Wh) |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Space Gray, Starlight, Purple, Blue |
| Versions | |
| Price | About 700 EUR |