Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPad Air
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2013, October 22. Released 2013, November 01 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 240 x 169.5 x 7.5 mm (9.45 x 6.67 x 0.30 in) |
| Weight | 469 g (Wi-Fi) / 478 g (3G/LTE) (1.03 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Hardware | |
| OS | iOS 7, upgradable to iPadOS 12.5.8 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR G6430 (quad-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 8600 mAh, non-removable (32.4 Wh) |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Space Gray, Silver |
| Versions | |
| Price | About 350 EUR |