Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPad (2025)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2025, March 04 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 248.6 x 179.5 x 7 mm (9.79 x 7.07 x 0.28 in) |
| Weight | 477 g (Wi-Fi) / 481 g (LTE) (1.05 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Liquid Retina IPS LCD, 500 nits (typ) |
| Size | 11.0 inches, 357.6 cm2 (~80.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1640 x 2360 pixels (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating, Mohs level 4 |
| Hardware | |
| OS | iPadOS 18.3.2, upgradable to iPadOS 26.4 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.4, 122˚ (ultrawide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, EDR, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, DisplayPort; magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (top-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po (28.93 Wh) |
| Charging | 45W wired, PD |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Silver, Blue, Pink, Yellow |
| Versions | |
| Price | About 400 EUR |