Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPad 10.2 (2019)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2019, September 12. Released 2019, September 21 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 250.6 x 174.1 x 7.5 mm (9.87 x 6.85 x 0.30 in) |
| Weight | 483 g (Wi-Fi) / 493 g (LTE) (1.06 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 10.2 inches, 324.6 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1620 x 2160 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Hardware | |
| OS | iOS 13, upgradable to iPadOS 18.7 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR Series7XT Plus (six-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.2 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0; magnetic connector |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 8827 mAh, non-removable (32.9 Wh) |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Silver, Gold, Space Gray |
| Versions | |
| Price | About 350 EUR |