Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Acer X960
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| Launch | |
| Announced | 2009, February. Released 2009, April |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 106.4 x 59 x 13.7 mm (4.19 x 2.32 x 0.54 in) |
| Weight | 131.5 g (4.62 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~38.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) Widget-based UI Handwriting recognition |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Po 1530 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 270 EUR |