Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Acer Iconia Tab A3-A20FHD
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2014, October. Released 2014, October |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 256.5 x 170.2 x 10.2 mm (10.10 x 6.70 x 0.40 in) |
| Weight | 508 g (1.12 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | LED-backlit IPS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4, oleophobic coating |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-450MP4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Po 5700 mAh battery (A3-A20FHD-K0CQ) |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White |
| Versions | |
| Price | About 230 EUR |