Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Acer Iconia Tab A110
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | No cellular connectivity |
| Launch | |
| Announced | 2012, October. Released 2012, October |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 193 x 126.5 x 11.4 mm (7.60 x 4.98 x 0.45 in) |
| Weight | 390 g (13.76 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) Acer UI |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | ULP GeForce |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass HDMI port MP3/WAV/WMA/eAAC+ player XviD/MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3420 mAh, non-removable (12.7 Wh) |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black/Silver |
| Versions | |
| Price | About 150 EUR |