Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Acer F900
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2009, February. Released 2009, June |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 117.5 x 63.5 x 15.8 mm (4.63 x 2.5 x 0.62 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~55.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) Widget-based UI Handwriting recognition |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1530 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 210 EUR |