Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Acer DX650
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2009, June. Released 2009, June |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 109.6 x 59 x 15.6 mm (4.31 x 2.32 x 0.61 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) Secondary 1.27" OLED display (128 x 96 pixel resolution) Handwriting recognition |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1260 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 150 EUR |