Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Rugby Smart I847
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, March |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 122.4 x 65.9 x 12.2 mm (4.82 x 2.59 x 0.48 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~48.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) TouchWiz UI v4.0 |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 205 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass MP4/WMV/H.264 player MP3/WAV/eAAC+ player Organizer Photo/video editor Document viewer Voice memo/dial/commands Predictive text input |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1650 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 170 EUR |