Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung I8000 Omnia II
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2009, June. Released 2009, July |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 118 x 59.6 x 12.3 mm (4.65 x 2.35 x 0.48 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED resistive touchscreen, 16M colors (65K effective colors) |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~55.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) TouchWiz 2.0 UI - Handwriting recognition |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional, upgradable to Windows Mobile 6.5/6.5.3 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA videocall camera |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS, recording |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Pink |
| Versions | |
| Price | About 200 EUR |