Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy XCover6 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, June 29 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 168.8 x 79.9 x 9.9 mm (6.65 x 3.15 x 0.39 in) |
| Weight | 235 g (8.29 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | PLS LCD, 120Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~77.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| Hardware | |
| OS | Android 12, upgradable to Android 15, One UI 7 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 642L |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 123˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1", 1.12µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/mc/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, charging connector pins |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4050 mAh, removable |
| Charging | 25W wired (USA) 15W wired (International) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | $ 150.00 / C$ 299.99 / £ 199.00 / € 223.99 |