Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2016)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, May. Released 2016, May |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 254.2 x 155.3 x 8.2 mm (10.01 x 6.11 x 0.32 in) |
| Weight | 525 g (1.16 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | PLS LCD |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) Stylus (only S Pen models) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.1 (Oreo) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 7300 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Pearl White, Metallic Black |
| Versions | |
| Price | About 220 EUR |