Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S6 edge plus (USA)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2015, August. Released 2015, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 154.4 x 75.8 x 6.9 mm (6.08 x 2.98 x 0.27 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~76.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~515 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Hardware | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), TouchWiz UI |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-T760MP8 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/1.9, 22mm (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 ANT+ S-Voice natural language commands and dictation Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired Wireless (Qi) (market dependent) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black Sapphire, Gold Platinum |
| Versions | |
| Price | About 500 EUR |