Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S24 Ultra
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPS / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2024, January 17 |
| Availability | Available. Released 2024, January 24 |
| Body | |
| Dimensions | 162.3 x 79 x 8.6 mm (6.39 x 3.11 x 0.34 in) |
| Weight | 232 g or 233 g (8.18 oz) |
| Materials | Glass front (Corning Gorilla Armor), glass back (Corning Gorilla Armor), titanium frame (grade 2) |
| Connectivity Slot | Nano-SIM + Nano-SIM + eSim + eSIM (max 2 at a time) - INT Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - USA Nano-SIM + Nano-SIM - CN |
| Display | |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 6.8 inches, 113.5 cm2 (~88.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~505 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Armor DX anti-reflective coating |
| Hardware | |
| OS | Android 14, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.0 |
| System Chip | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Processor | 8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Laser AF, LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 8K@24/30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30fps HDR, HDR10+ |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No High-bitrate audio support |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
| Charging | 45W wired, PD3.0, 65% in 30 min 15W wireless (Qi) |
| Reverse Wired | 4.5W |
| General Info | |
| Colors | Titanium Black, Titanium Gray, Titanium Violet, Titanium Yellow, Titanium Blue, Titanium Green, Titanium Orange |
| Versions | SM-S928B, SM-S928B/DS, SM-S928U, SM-S928U1, SM-S928W, SM-S928N, SM-S9280, SM-S928E, SM-S928E/DS |
| Price | $526.00 |