Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy Note9
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, August 09. Released 2018, August 24 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 161.9 x 76.4 x 8.8 mm (6.37 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED, HDR10 |
| Size | 6.4 inches, 103.2 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels, 18.5:9 ratio (~516 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 10, One UI 2.5 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G72 MP18 - EMEAAdreno 630 - USA/LATAM, China |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 32-bit/384kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Features | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, heart rate, SpO2 Samsung DeX (desktop experience support) ANT+ Bixby natural language commands and dictation Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W wired Wireless (Qi) (market dependent) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Metallic Copper, Lavender Purple, Ocean Blue, Midnight Black, Pure White, Alpine White |
| Versions | |
| Price | About 430 EUR |