Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy J3 Emerge
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, January. Released 2017, January |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 140.9 x 70.1 x 8.7 mm (5.55 x 2.76 x 0.34 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow)Android 7.0 (Nougat) - Amp Prime 2 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 505 - SprintAdreno 308 - BoostMobile, Cricket, T-Mobile |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP, f/2.2 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio (operator dependant) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2600 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Silver, Black |
| Versions | |
| Price | About 200 EUR |