Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy A7 (2016)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2015, December. Released 2015, December |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 151.5 x 74.1 x 7.3 mm (5.96 x 2.92 x 0.29 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~74.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Hardware | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-T720MP2Adreno 405 - China |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP, f/1.9, 24mm (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass ANT+ |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3300 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Gold, Pink |
| Versions | |
| Price | About 190 EUR |