Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung E330
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2004, Q1 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 87.2 x 41.1 x 23.3 mm (3.43 x 1.62 x 0.92 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | UFB, 65K colors |
| Size | |
| Resolution | 128 x 160 pixels Second external UFB display (96 x 96 pixels), 65K colors Wallpaper |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | 2 - Indigo Blue, Deep Gray |
| Versions | |
| Price | |