Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung B7610 OmniaPRO
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2009, June. Released 2009, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 112.6 x 57.8 x 16.2 mm (4.43 x 2.28 x 0.64 in) |
| Weight | 159 g (5.61 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED resistive touchscreen, 16M colors (65K effective) |
| Size | 3.5 inches, 34.9 cm2 (~53.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) Advanced R touchscreen display |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional, upgradable to Windows Mobile 6.5 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | Yes |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, DLNA |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 150 EUR |