Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Ativ S I8750
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, December |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 137.2 x 70.5 x 8.7 mm (5.40 x 2.78 x 0.34 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
| Hardware | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradable to 8.1.1 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 225 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.9 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass OneDrive (15 GB cloud storage) Document viewer/editor MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player MP3/WMA/eAAC+ player |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 2300 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray |
| Versions | |
| Price | About 220 EUR |