Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Samsung Galaxy S24
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2024, January 17 |
| Availability | Available. Released 2024, January 24 |
| Body | |
| Dimensions | 147 x 70.6 x 7.6 mm (5.79 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 167 g or 168 g (5.89 oz) |
| Materials | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Connectivity Slot | · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - INT · Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) - USA · Nano-SIM + Nano-SIM - CN IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum 2 frame |
| Display | |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 2600 nits (peak) |
| Size | 6.2 inches, 94.4 cm2 (~90.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~416 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Hardware | |
| OS | Android 14, up to 7 major Android upgrades, One UI 8.0 |
| System Chip | Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) - USA/Canada/China Exynos 2400 (4 nm) - International |
| Processor | 8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520) 10-core (1x3.2GHz Cortex-X4 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 3x2.6GHz Cortex-A720 & 4x1.95GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 750 (1 GHz) - USA/Canada/China Xclipse 940 - International |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR10+, stereo sound rec., gyro-EIS |
| Selfie Camera | |
| Single | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2", 1.12µm, dual pixel PDAF |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No High-bitrate audio support |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Samsung DeX, Samsung Wireless DeX (desktop experience support) |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh |
| Charging | 25W wired, PD3.0, 50% in 30 min 15W wireless (Qi) |
| Reverse Wired | 4.5W reverse wireless |
| General Info | |
| Colors | Onyx Black, Marble Grey, Cobalt Violet, Amber Yellow, Jade Green, Sandstone Orange, Sapphire Blue |
| Versions | Onyx Black, Marble Grey, Cobalt Violet, Amber Yellow, Jade Green, Sandstone Orange, Sapphire Blue |
| Price | $1310 |