Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Doogee Fire 3 Ultra
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2025, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 162.5 x 77.4 x 17.8 mm (6.40 x 3.05 x 0.70 in) |
| Weight | 290 g (10.23 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 78.1 cm2 (~62.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Protection | Mohs level 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 15 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 16 MP, f/1.8, (wide), AF 20 MP, f/1.8, (night vision), infrared night vision light |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | 8350 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray, Orange, Green |
| Versions | |
| Price | About 160 EUR |