Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Dell Venue 8 7000
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2014, October. Released 2015, January |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 215.9 x 124.2 x 6.1 mm (8.5 x 4.89 x 0.24 in) |
| Weight | 305 g (10.76 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | OLED |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~359 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0.2 (Lollipop) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR G6430 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Depth & motion tracking sensors |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 5900 mAh, non-removable (21 Wh) |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 250 EUR |