Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Dell Streak 7
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, March |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 200 x 119.8 x 12.4 mm (7.87 x 4.72 x 0.49 in) |
| Weight | 453.6 g (1.00 lb) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Hardware | |
| OS | Android 2.2 (Froyo), 2.3 (Gingerbread), upgradable to 3.2 (Honeycomb) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | ULP GeForce |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 1.3 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Non-removable Li-Ion 2780 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray |
| Versions | |
| Price | About 210 EUR |