Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cubot A20
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2024, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 169.4 x 77.8 x 9.6 mm (6.67 x 3.06 x 0.38 in) |
| Weight | 214 g (7.55 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Protection | Mohs level 6 Secondary display on the back: 1.83 inches, 240 x 284 pixels |
| Hardware | |
| OS | Android 14 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | 5100 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Blue, Pink |
| Versions | |
| Price | |