Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Coolpad CP12
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, June 15 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 164.2 x 75.7 x 8.3 mm (6.46 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 13 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | IMG8322 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, (wide), AF 2 MP (macro) |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 4500 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Blue, Silver |
| Versions | |
| Price | About 90 EUR |