Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPhone SE 3 (2022)
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2022, March 08 |
| Availability | Available. Released 2022, March 18 |
| Body | |
| Dimensions | 138.4 x 67.3 x 7.3 mm (5.45 x 2.65 x 0.29 in) |
| Weight | 144 g (5.08 oz) |
| Materials | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Connectivity Slot | Nano-SIM + eSIM IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Display | |
| Type | Retina IPS LCD, 625 nits (typ) |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Ion-strengthened glass |
| Hardware | |
| OS | iOS 15.4, upgradable to iOS 26.3 |
| System Chip | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | Hexa-core (2x3.22 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, OIS, stereo sound rec. |
| Selfie Camera | |
| Single | 7 MP, f/2.2 |
| Video Recording | 1080p@30/120fps; gyro-EIS |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2018 mAh (6.96 Wh) |
| Charging | 20W wired, 50% in 30 min 7.5W wireless (Qi) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Midnight, Starlight, Red |
| Versions | A2783, A2595, A2785, A2782, A2784, iphone14,6 |
| Price | About $370 |