Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Apple iPhone 7
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, September 07. Released 2016, September 16 |
| Availability | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 138.3 x 67.1 x 7.1 mm (5.44 x 2.64 x 0.28 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| Materials | Glass front (Corning-made glass), aluminum back, aluminum frame |
| Connectivity Slot | Nano-SIM IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Display | |
| Type | Retina IPS LCD, 625 nits (typ) |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Ion-strengthened glass 3D Touch display & home button |
| Hardware | |
| OS | iOS 10.0.1, upgradable to iOS 15.8.5 |
| System Chip | Apple A10 Fusion (16 nm) |
| Processor | Quad-core 2.34 GHz (2x Hurricane + 2x Zephyr) |
| GPU | PowerVR Series7XT Plus (six-core graphics) |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@240fps |
| Selfie Camera | |
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
| Video Recording | 1080p@30fps |
| Multimedia | |
| Audio Output | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Proximity | Yes |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1960 mAh, non-removable (7.45 Wh) |
| Charging | Up to 14 h (3G) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Jet Black, Black, Silver, Gold, Rose Gold, Red |
| Versions | A1660, A1778, A1779, A1780, A1853, A1866, iPhone9,1, iPhone9,3 |
| Price | About 200 EUR |